Spiral Taşıma (Bant) Sistemi

Dondurulmuş gıda tüketiminin artması , dondurulmuş gıda çeşitliliğini de arttırmaktadır. Genişlemekte olan üretim çeşitliliği, farklı ürünlerle birlikte farklı ihtiyaçların doğmasına sebep olmuştur. Bu sebeple spiral freezerların ürüne göre dizayn edilmesi gerekmekte ve hava akımı, bant tipi ve ölçüsü , kat arası , hava hızı ve soğutucu seçiminin önemi artmaktadır. Uzun yıllar dondurulmuş gıda için Spiral ve IQF tipi Freezerlar üreten firmamız müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre bant , hava akımı , kat arası gibi kritikleri dizayn ederek özel çözümler üretmektedir.

Makinemizin tabanı, izolasyonun üzeri paslanmaz saç kaplanarak full kaynaklı olarak imal edilmektedir. Kurulacağı yere göre taban şasesi imalatı ile tabanın yükseltilerek makinenin altı yıkana bilir şekilde yerleştirilmesi mümkündür. Taban su gider ve eğimleri imalat bölgesi giderlerine uygun olarak dizayn edilerek herhangi bir inşaat veya tadilat gerektirmeden montaj yapılması sağlanmaktadır.

Ürünün yapısına bağlı olarak modüler bant yada paslanmaz bant seçilerek maksimum performans alınacak şekilde ürünün gerektirdiği bant kullanılmakta ve 400 mm - 1000 mm bant eninde makineler imal edilmektedir. Her makinada giriş ve çıkış kısımlarında bant yıkama ile bant kurutma sistemi standart olarak bulunarak , defrost ve temizlik süreleri minimize edilmiştir.

Soğutucular freezer içerisinde uzun süre kar yüküne dayanacak şekilde tarafımızdan dizayn edilerek , değişik soğutucu gazlarla çalışacak ve maksimum verimi verecek şekilde imal edilmektedir. Soğutucu malzemesi olarak müşterilerimize 3 ayrı alternatif sunulmaktadır. Bu alternatifler ürüne göre seçilerek imal edilmektedir.

Spiral freezerların temelini oluşturan drum ve drum hareketi özel rulman dişli ile hareket ettirilerek sağlanmıştır. Dişli ile hareket senkronize edilmesi nedeniyle, uzun yıllar bakım gerektirmeyecek şekilde çalışmaktadır. Zincir ile çalışan makinalar ile kıyaslandığında , zincirin zaman içerisinde uzama ve aşınmalardan dolayı yeniden senkronize edilmesi gerekirken , hareket sistemimizde böyle bir sorun bulunmamaktadır.

Makinemizin ana yapısını oluşturan şase paslanmaz H malzemeden imal edilmiştir. Drumın dönme kuvvetinin her kalkışta oluşturduğu ve makinanın ömrünü direkt olarak etkileyen burulma problemleri kuvvetli şase yapısı ile ortada kaldırılmıştır. Bu güçlü yapı freezer uzun yıllar sıkıntısız çalışmasını sağlamaktadır.

Bandın çalışma rayları parçalı imal edilerek , bandın altında yer alan plastik kayma kılıflarının aşınması durumunda değiştirme kolaylığı sağlanmıştır. Rayların güçlendirilmiş yapısı ile bandın ray üzerinde kayarak tırmanması için gerekli açının zaman içerisinde bozulmasını engellemiştir.

Freezer çevresini izole eden paneller özel olarak köşeli imal edilir . Yüksek yoğunluklu poliüretan dolgunun paslanmaz ile kaplanması esnasında maksimum yapışmanın sağlanması için özel kimyasallar kullanılır. İç ve dış yüzeyi paslanmaz malzemeden imal edilerek maksimum hijyen sağlanır. Su alarak hasar görmemesi için su ile temas edebileceği bölgeler özel izolasyon malzemeleri ile kaplanır ve bu bölgelerden su alma riski kaldırılmaktadır.

Freezerlar üretim hattının en kritik parçalarından biri olup , hattın çalışmasını belirleyen makinalardır. Bu noktada oluşabilecek bir aksaklık bütün üretimi etkilemekte ve ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Spiral Freezerlar dizayn edilirken , üretimin ihtiyaçları ile teknik ekibin istekleri ön planda tutulmuştur. Uzun yılar boyunca içinde bulunduğumuz sektörde , birçok değişik marka ve model spiral makinalar görmemizi sağlamış , her makinanın güçlü ve zayıf yönleri direkt kullanıcılardan aldığımız bilgiler ve tecrübelerimizle belirlenmiştir.

Projeniz için Ücretsiz Teklif Alın.